Akce Klubu Krteček - fotografie
- Vánoční odpoledne 2024
- Vánoční besídka 2024
- Příprava na Vánoce 2024
- Mikulášská 2024
- Projekt Daruj srdce
- Pečení hnětýnek v Klubu Krteček 2024
- Hoštice říjen 2024
- Dobroty ze zeleniny
- Letní tábor 2024
- MDD 2024
- Hoštice květen 2024
- Finanční dar
- Čarodějnice
- Na zahradě
- Velikonoční tvoření
- Záhonek
- Maškarní karneval
- Hory 2024
- Pečeme zelňáky
Vánoční odpoledne 2024
Dne 19. prosince se na nás přišli podívat zaměstnanci firmy Animal Engineering, s.r.o. Kromě toho, že se zájmem sledovali besídku, zapojili se také do zpěvu koled, do společného tvoření vánočních stromečků a hraní s dětmi. Odvážný kytarista naladil dětskou kytarku a zazpívali si několik písniček. Před odchodem předali zástupci vedení našemu klubu šek na 30 000 Kč a kasičku s příspěvky od zaměstnanců, za které velmi děkujeme. Celé odpoledne provázela milá a přátelská atmosféra. Naši hosté odcházeli s nevšedními zážitky a s malými dárečky, které pro ně děti vyrobily.
Vánoční besídka 2024
Vánoční besídka úspěšně proběhla, sešlo se na ní množství rodičů a hostů, mezi nimiž byli i zástupci z řad dárců. Ještě před zahájením programu byli všichni přítomní seznámeni s tím, že Klub Krteček byl vybrán mezi tři organizace v projektu „Správný start – Vy rozhodujete, my pomáháme“ a nakupující v prodejnách Tesco nás mohou podpořit od 20. 1. do 16.2. 2025 vhozením žetonů. Básničky i koledy, které si děti připravily, měly úspěch a odměnou jim byl velký potlesk a spokojený výraz diváků. Po ochutnávce cukroví a pozvání na křest omalovánek s říkankami, jenž vznikly díky dětem z Krtečka už zbýval ten nejdůležitější a pro děti nejhezčí okamžik. Rozbalování dárků, které se po zazvonění stromečku objevily pod stromečkem.
Děkujeme všem dárcům za finanční obnos a ženám z Dobré pomoci při knihovně za zhotovení drobných dárečků.
Také děkujeme všem dobrovolným asistentům a velmi oceňujeme, že s námi dlouhodobě spolupracují.
Poděkování patří i studentům Gymnázia v Písku, kteří si pro naše „Krtečky“ několikrát připravili moc hezký program.
Příprava na Vánoce 2024
Na Vánoce se moc těšíme a v Krtečku jsme si vlastnoručně vytvořili adventní věnečky, ozdobili stromeček, lepili řetězy, vyráběli dekorace, zpívali koledy a napekli cukroví.
Mikulášská 2024
Mikulášská nadílka se konala v Domově pro seniory Světlo. Čerti měli pro děti připravené různě obtížné úkoly a po jejich splnění mezi nás zavítal Mikuláš společně s andělem. Nikdo nebyl velkým hříšníkem. Mikuláš děti také chválil a na malé prohřešky stačil slib, že se polepší a odříkaná básnička nebo písnička. Anděl rozdal všem balíček se sladkostmi. Na závěr si všechny nadpřirozené bytosti s dětmi zatancovali a slíbili, že se příští rok zase setkáme.
Projekt Daruj srdce
Ve čtvrtek 24.10. proběhl v Klubu Krteček projekt Daruj srdce, který má za cíl propojit život zdravotně znevýhodněných lidí s širokou veřejností. Studenti píseckého gymnázia si připravili odpoledne plné her a soutěží. V úvodu se všichni účastníci navzájem představili a pak se klienti klubu pustili do soutěží, které pro ně studenti připravili.
Společný program byl tvořen sportovními aktivitami, trénováním paměti, motoriky a zručnosti. Soutěže byly zahájeny úkolem spočívajícím v zapamatování různých předmětů, které ležely na stole a posléze byly zakryty. Následovalo přenášení míčků v kornoutech, chůze po laně, přenášení vody v kbelíku apod.
V rámci přestávky přečetli studenti klientům kapitolu z knihy Krteček, Ti měli určit zvířátka, která se na výrobě kalhotek pro krtečka podílela. Posléze si všichni zahráli hru Cukr, káva, limonáda…. Společné odpoledne bylo završeno rozdáním tematických diplomů s krtečkem a pak se již všichni rozešli spokojeně domů.
Pečení hnětýnek v Klubu Krteček 2024
Pečení hnětýnek v Klubu Krteček je oblíbenou aktivitou, která spojuje děti v radostném tvoření. Malí i velcí členové klubu se scházejí v pracovně, kde je čeká nejen zábava, ale i spousta poučení o tom, jak správně měřit ingredience a jaké triky použít, aby bylo těsto krásně nadýchané.
Pod vedením zkušených tet se děti učí, jak zpracovat těsto, lít jej do forem, a nakonec hnětýnky ozdobit, aby každá byla jedinečná. Tato aktivita nejen rozvíjí jejich kulinářské dovednosti, ale také podporuje spolupráci a týmového ducha, protože si navzájem pomáhají a sdílejí své nápady na různé varianty hnětýnek. Když se výsledek jejich práce peče v troubě, vzduchem se line příjemná vůně, která nikoho nenechá na pochybách, že si společně užili všichni skvělé odpoledne.
Hoštice říjen 2024
Během říjnového pobytu ve Střelských Hošticích jsme pomocí indicií zjistili, že letošním tématem je podzim. K tomuto ročnímu období se vztahovaly úkoly a aktivity a dokonce i počasí nám předvedlo, jak vypadají podzimní plískanice. Při plnění sportovních úkolů jsme se málem zapletli do sítě na odchyt ptáků. Po upozornění, že je na hřišti ještě jedna síť navíc, jsme si se zájmem poslechli povídání o ptáčkovi. Ten si natažené nástrahy také nevšiml a do sítě se chytil. Za to ho čekala důkladná prohlídka a okroužkování. Ve třídě jsme si vyrobili papírového draka a podzimní věneček z vystříhaných lístků. Pohráli jsme si v herně, poslechli jsme si pohádku, zazpívali si a než jsme se pořádně rozkoukali, předávaly se pamětní listy a čekalo nás už jen loučení a odjezd domů.
Děkujeme dobrovolným asistentům za pomoc, ochotu a profesionální přístup ke klientům.
Projekt „2 ozdravné víkendové pobyty pro děti se zdravotním postižením“ je podpořen z dotačního programu Jihočeského kraje Podpora služeb nedefinovaných v zákoně 108/2006 Sb., o sociálních službách, 1. výzva pro rok 2024. Pobyt podpořilo i Město Písek.
Dobroty ze zeleniny
Po pravidelném zalévání nám zelenina rostla jako z vody. Každý den jsme trhali čerstvá rajčata, ačokči nebo okurky podle toho, jak dozrávaly a dávali si je ke svačince. Několikrát se stalo, že zeleniny bylo tolik, že jsme si z ní připravili dobroty, abychom ji spotřebovali. Do krájení, loupání, strouhání a vybírání semínek se zapojili podle svých schopností všichni a do konzumování také. Zeleninový salát, těstovinový salát i pizzu jsme zvládli na jedničku a naše kulinářské výtvory ochutnali i někteří nebojácní rodiče.
Letní tábor 2024
Znáte staré řecké báje a pověsti? Určitě vám něco říkají jména Poseidon, Zeus, Artemis,… Právě tihle řečtí bohové nás přišli navštívit na náš letní táborový pobyt. Kdo nechtěl upadnout v jejich nemilost, musel se v roli Prométhea nechat připoutat ke skále a setkat se s bájným ptákem, který trhá játra nebo zdolat Poseidonovy nástrahy, které číhaly ve vodách bazénu, vlastnoručně vyrobit prsten s kamenem, Panovu flétnu či hlavu Medůzy. Jediný zážitek, který nás na chvilku přivedl zpět do současnosti, nám poskytla kapela z Jinína. Hudebníky jsme naštěstí všech nástrah uchránili, a tak jsme si mohli v doprovodu kytarového tria poslechnout a zazpívat trampské písničky.
Každý správný řecký táborník si také vyráběl patřičný antický oděv, který doplnil ozdobnou sponou a vavřínovým (břečťanovým) věnečkem. Kdo nebyl sežrán bájnými nestvůrami, toho čekaly další náročné zkoušky v podobě starověkých olympijských her, ke kterým patřily závody s koňskými spřeženími a další zkoušky obratnosti a vytrvalosti. Vyzkoušeli jsme si i střílení z luku, házení míčku na příšery, čtení řecké abecedy a vzdělávali jsme se v historických znalostech i v astrologii. Všichni, kteří přežili náročný týden, si mohli za odměnu opéct špekáček u táborového ohně. Nakonec něco zbylo i na bájného tříhlavého psa Kerbera (chlupáče místních majitelů), který nás oddaně po celou dobu hlídal. Závěr tábora patřil tradiční diskotéce a oblíbeným hitům. A co nás bude čekat příště? Kdo ví? Necháme se překvapit…
MDD 2024
Den dětí zpočátku probíhal ve vnitřních prostorách klubu. Klienti plnili zadané úkoly v herně a poté, co se umoudřilo počasí, i na zahradě. Nechybělo ani oblíbené pečení buřtů a jejich konzumace. Dobrá nálada a příjemná atmosféra nás provázela celým odpolednem a než jsme se nadáli, byl čas k odchodu domů.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.
Hoštice květen 2024
Ve Střelských Hošticích jsme byli moc rádi, že meteorologům nevyšla naplánovaná předpověď počasí. Místo slibovaného deštivého víkendu nám vyšlo počasí vhodné ke sportování. Každý si mohl vyzkoušet různé sportovní disciplíny od běhu, skákání přes švihadlo, házení granátem, skákání do dálky, jízdu na vozíku až po shazování kuželek a házení ringem. Mezi námi se našlo i mnoho „podlejzáků“, kteří se neváhali válet po zemi, aby se dostali co nejníže a překonali překážku. V oddychovém čase jsme pastelkami a prstovými barvami vytvořili obrázky, u táboráku jsme si zazpívali písničky a opekli buřty. Pobyt se vydařil podle našich představ. Klienti odjížděli domů s diplomem a medailí. Byli trochu unaveni, ale spokojeni a plni nových zážitků. Velké poděkování patří dobrovolným asistentům. Děkujeme.
Projekt „2 ozdravné víkendové pobyty pro děti se zdravotním postižením“ je podpořen z dotačního programu Jihočeského kraje Podpora služeb nedefinovaných v zákoně 108/2006 Sb., o sociálních službách, 1. výzva pro rok 2024. Pobyt podpořilo i Město Písek.
Finanční dar
Koncem února nás navštívili zástupci Církve milující matky Zhonghe z Taiwanu v doprovodu pana Holého. Prohlédli si prostory klubu a aktivně se zapojili do tvoření z keramické hlíny s našimi klienty. Potom klubu věnovali finanční dar, za který moc děkujeme.
Čarodějnice
Čarodějnické odpoledne v Krtečku provázelo krásné počasí. Klienti si vyzkoušeli různé disciplíny tématicky zaměřené k dnešnímu dni. Vybarvili si medaile, prolézali pavučinou, na kterou věšeli pavoučky, vyráběli si košťata, běhali slalom s myškou a plnili ještě spoustu dalších úkolů. Opékání buřtů nám chtěl znepříjemnit kouř, ale čarodějnice ho pomocí kouzla asi usměrnily. Nakonec jsme si buřty opekli a pochutnali jsme si na nich.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.
Na zahradě
Do uklízení zahrady a mytí herních prvků se pouštíme po zimě každoročně. Proto už víme, že když každý přiloží ruku k dílu, máme za chvíli všechno uklizené a umyté a můžeme si na zahradě spokojeně hrát.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.
Velikonoční tvoření
Na Velikonoce jsme se moc těšili a pilně jsme se připravovali. Vytvořili jsme velikonoční ozdobičky, pletli pomlázky z krepového papíru, malovali vajíčka voskem a zkoušeli jsme dělat košíčky na vajíčka.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.
Záhonek
Krásné a slunečné počasí nás vytáhlo ven na zahradu. Společnými silami jsme si vyrobili záhonek na rajčata. Zatloukání hřebíků nám nedělalo problémy a při společné práci jsme si užili spoustu legrace. Na dno záhonku jsme navozili a nanosili listí a zeminu a využili jsme k tomu veškeré hračky, do kterých se nechal potřebný materiál naložit. Potom nás čekalo odnášení větviček a hrabání listí a suché trávy.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.
Maškarní karneval
Ve středu 7. února se v Klubu Krteček konal Maškarní karneval, na kterém se sešlo mnoho hezkých, nápaditých a originálních masek. Bál jsme zahájili promenádou, při které jsme se pokoušeli rozpoznat, kdo je za co převlečen. Dařilo se nám to s velkou úspěšností. Zábava pokračovala písněmi, tancem, různými soutěžemi a hrami které se prolínaly celým odpolednem. Všichni zúčastnění měli radost, což se projevovalo hlavně hlasitým smíchem, který mnohdy přehlušil i hudbu, která celou akci provázela. Náš dík patří také dobrovolným asistentkám, které velkou měrou přispěly k vytvoření skvělé atmosféry a podpořili nás svojí dobrou náladou a tanečními kreacemi s ostatními maskami.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.
Hory 2024
Od 2. do 5. února jsme společně strávili prodloužený víkend na horách na Nových Hutích v hotelu Kodrea. Poprvé, od doby, kdy sem pravidelně jezdíme, nenapadl vůbec žádný sníh. Místo bobování jsme tedy chodili na procházky po okolí. Silnice byly dobře sjízdné i pro vozíčkáře, jen jsme si museli dávat pozor na silný vítr, aby nás neodfoukl. Ve společenské místnosti jsme se podívali na kreslený příběh o holčičce, která po nemoci přišla o zrak i sluch. Zjistili jsme, jak moc je v životě důležité, aby se každý choval slušně a naučil se poslouchat a poznávat nové věci. Potom jsme si vyzkoušeli, jaké to je, když někdo nevidí a neslyší. Zažili jsme spoustu legrace, společných her, zpívání, povídání a sníh, který stále nepadal, nám nakonec ani tolik nechyběl. Děkujeme dobrovolným asistentům za jejich skvělý přístup ke klientům. Bez jejich pomoci by nebylo možné pobyt uskutečnit.
Děkujeme za finanční podporu MĚSTU PÍSEK.
Pečeme zelňáky
Ve středu 24. ledna jsme si společnými silami upekli zelné placky, abychom nejedli samá sladká jídla. Kysané zelí, mouku, škvarky a sádlo jsme promíchali v míse, namleli jsme tam i trochu kmínu a přidali sůl. Všechny suroviny se nám podařilo pořádně propracovat a uplácali jsme si placičky, které se nám v troubě dozlatova upekly. Pochutnali si na nich i ti, kteří tvrdili, že zelňáky ještě nikdy nejedli.
Děkujeme za finanční podporu JIHOČESKÉMU KRAJI a MĚSTU PÍSEK.